Klassikalised falafelid
Pea alati, kui ma mõnda Euroopa suurlinna satun, teen ma väikese kodutöö-guugeldamise ning otsin üles mõne heade soovitustega falafeliputka, et neid imelisi kikerhernepallikesi nautida. Falafelid on vaieldamatult minu lemmik tänavatoit (võites napilt Kesk-Ameerika köögi sarnaselt pita’dele täidetud maisileivataskuid arepa‘sid). Minu lemmikud on seest rohelised ning ürtidest pungil falafelid, millel on õhuke krõbe koorik ning mahlane, pehme sisu.
Et falafelid saaksid õige tekstuuri ja konsistentsiga, tuleb neid kindlasti valmistada just kuivatatud kikerhernestest, mitte juba keedetud konservhernestest. Kuivatatud kikerherned paisuvad umbes 3x, kui neid vees leotada, ning kui need seejärel koos vürtside-ürtidega blenderis peeneks suristada, ongi falafelitainas valmis! Ehk falafelide valmistamine on tegelikult imelihtne, tuleb vaid herneste leotamiseks aega varuda.
Nüüd suvisel ajal on Eestis falafelide valmistamiseks parim aeg, kuna aianurgad ja turud on värsket rohelist kraami täis. Helde käega lisatud ürdid annavad falafelidele eriti värske ning mõnusa maitse ning lisavad ka silmailu.
Ideid falafelide serveerimiseks:
- Klassikaline – soojendatud pita vahel koos hummuse, tomati, kurgi, punase sibula, peterselli ning tahiinikastmega. Soovi korral lisa ka värsket õhukeselt viilutatud tšillit või tšillikastet.
- Ehita-ise laual – serveeri laual kausikestes erinevaid salateid, röstitud ja/või marineeritud köögivlju ning kastmeid, et igaüks saaks endale kas pita vahele või salatina taldrikusse meelepärase kombo tõsta.
- Taboulé salati (mina kasutan siin Prantsuse kirjapilti ja hääldust) ning tahiinikastmega – taboulé on Lähis-Idast pärit kuskussi või gluteenivabaks variandiks kinoaga valmistatud külm ürdine salat, mis pakatab värskusest, on toitev ning sobib imeliselt falafelide kõrvale.
- Suupistetena – koos meelepärase dipikastmega.
- Teiste põnevate lisanditega – Lisaks ülalmainitule sobivad falafelide kõrvale, kas pita taskusse või salatikaussi imeliselt näiteks röstitud bataadikuubikud ja peet, krõbedaks frititud õhukesed baklažaaniviilud, marineeritud sibulad/kurgid/piprad/paprikad/tomatid, värske aiaroheline peale puistamiseks, baklažaanimääre baba ganoush, granaatõunaseemned…
Klassikalised falafelid
Vaja läheb
- 250 g kuivatatud kikerherneid (kindlasti mitte keedetud konservkikerherneid!)
- 1 keskmine punane sibul
- 3-4 küüslauguküünt
- 2 klaasitäit värskeid aiaürte, näiteks peterselli, koriandrit ja münti
- 1 väike roheline tšillikaun või 0,5−1 tl Cayenne’i pipart
- 1 tl soola
- 0,5 tl musta pipart
- 1 tl jahvatatud vürtsköömneid
- 0,5 tl jahvatatud koriandrit
- 1/3 tl jahvatatud kardemoni
- 2 sl kikerherne, -herne või toortatrajahu
- 2/3 tl küpsetuspulbrit
- õli frittimiseks
Tee nii
- Mõõda kikerherned ohtra külma veega kaussi ja lase üle öö või 24 tundi toatemperatuuril paisuda.
- Loputa ligi kolm korda paisunud herned jooksva vee all ja kurna.
- Vala kikerherned, sibul, küüslauguküüned ja aiaürdid blenderisse. Olenevalt masina suurusest võid falafelitaigna valmistada kahes osas.
- Surista mass kergelt tükiliseks püreeks, lisa maitseained ja surista uuesti läbi.
- Tõsta tainas kaussi, lisa jahu ja küpsetuspulber ning sega läbi. Küpsetuspulbri lisamine muudab falafelid õhulisemaks ja pallikeste tekstuuri pehmemaks.
- Vormi taignast märgade kätega pallikesed ja lase külmkapis pool tundi taheneda.
- Võid jätta pallikesed külmkappi ka kauemaks ja falafelid alles vahetult enne söömist valmis frittida. Samuti võid toored falafelid sügavkülmutada ja neid otse jääkapist, ilma sulatamata frittida.
- Vala väikesesse potti 3−4sentimeetrine kiht õli, kuumuta 180 kraadini ning friti falafele mitmes jaos mõlemalt poolt, kuni need on kuldsed, kokku 1−2 minutit. Jälgi, et õli temperatuur ei tõuseks üle 190 kraadi.
- Tõsta falafelid kahekordsele köögipaberile minutiks tahenema ja serveeri valmis pallikesi kuumalt meelepäraste lisanditega.