Vahemeri kastmekausis: hummus, baba ganoush ja tzatziki
Kui tundub, et aasta lõpp läheb vaaritamise ning pikkade õhtusöökide tähe all, siis tasub mõnel õhtul vahelduseks teha hoopis kergemaid õhtuampse ning suure sooja söögi asemel varuda lauale mõned maitsvad snäkid, mida näiteks filmi kõrvale nautida.
Vahemerelised kuulsad dipikastmed, üks maitsvam kui teine, kaunistavad igat suupistelauda ning siit leiab midagi kõigile – koduse mekiga jogurti-tillikastmest tzatzikist kuni kõigile tuttava hummuse ja nüansirikka baklažaanipüree baba ganoush’ini välja. Kuigi hummust tõepoolest leiab täna igast poest ning kõikvõimalike maitselisanditega, siis kodune hummus on siiski palju puhtama ja värskema maitsega.
Tõsi, vaeva peab kodus hummust valmistades veidi rohkem nägema kui lihtsalt karbilt kaane maha võtmine, aga maitseerinevus on märgatav. Lisaargument on minu jaoks ka see, et kodus hummust valmistades tean täpselt, mis sinna sisse läheb. Poehummuste koostisosade nimekirjast leiab tavaliselt mitmeid lisaaineid, mille eelistan oma taldrikust välja jätta.
Kui valmistad kõiki kolme kastet korraga, pista alustuseks baklažaanid ahju ning tee viljade küpsemise ajal valmis teised kastmed. Viimasena sega kokku baba ganoush.
Retseptide all jagan ka nippe, kuidas eriti head-hõrgud kastmed saada. Kui hummus on ka kohe söömiseks valmis, siis teised kaks kastet on paremad, kui on saanud veidi maitsestuda. Ehk valmista dipid juba varem valmis, et õigel ajal need ainult külmkapist välja tõsta ning koos hea-paremaga serveerimislauale seada.
Kastmete kõrvale sobib hästi serveerida näiteks kreekereid, köögivilju nagu kurki, kirsstomateid, varssellerit, porgandi- ja nuikapsakange, ning lameleiba, näiteks lavašši, tortilla‘sid või pita taskuid. Lameleivad võid enne serveerimist rösteris, kuival pannil või kuumaõhufritüüris ka kiirelt soojaks lasta.
Hummus, baba ganoush ja tzatziki
Vaja läheb
Baba ganoush
- 2 keskmist baklažaani
- poole sidruni mahl
- 3 suurt sl tahiinit
- 2 küüslauguküünt
- 0,5 tl jahvatatud vürtsköömneid
- 2 sl oliiviõli + serveerimiseks
- soola-pipart
- serveerimiseks granaatõunaseemneid, peterselli või koriandrit
Hummus
- 400 g purk keedetud kikerherneid
- 2 suurt sl tahiinit
- poole sidruni mahl + mõni sl külma vett
- 2 küüslauguküünt
- 2 tl jahvatatud vürtsköömneid
- soola-pipart
- serveerimiseks oliiviõli, röstitud seemneid, paprikapulbrit
Tzatziki
- 1 pikk kurk
- 2 küüslauguküünt
- 2 sl oliiviõli
- 1 tl valge veini või õunaäädikat
- 4-5 oksakest värsket tilli
- 400 g maitsestamata Kreeka jogurtit
- soola ja valget pipart
Tee nii
Baba ganoush
- Lõika baklažaanid pikuti pooleks ning rösti lõikepind all 180 kraadi juures pöördõhuga 50 minutit. Võid pommud ka päev-kaks varem valmis röstida. Elektri kokkuhoiuks pista nad ahju koos mõne teise roaga.
- Kaabi koorepoolikutest viljaliha kahvliga kaussi, kalla kausipõhja kogunenud vedelik ära.
- Sega baklažaan sidrunimahla, kooritud ja peenelt hakitud või purustatud küüslaugu, vürtsköömnete, tahiini, oliiviõli ning soola-pipraga läbi. Maitse ja lisa vajadusel sidrunimahla või soola-pipart.
Klassikaline hummus
- Nõruta ja loputa kikerherned sõelal. Kui soovid eriti siidjat hummust, lüli herned, eemaldades õhukesed läbipaistvad kestad.
- Koori ja haki küüslauk ning mõõda kõik ained blenderisse. Surista ühtlaseks kreemiks ning lisa lusikatäie kaupa jääkülma vett, kuni saad meelepärase konsistentsiga hummuse. Timmi maitse soola, pipra ja sidrunimahlaga parajaks.
Tzatziki
- Riivi koorega kurk suureaugulise riiviga ning puista peale soola, et kurgist vett välja saada. Jäta 10 minutiks sõelale nõrguma.
- Kuni kurk nõrgub, koori ja pressi või haki peenelt küüslauk ning sega koos oliiviõli, äädika ning peenelt hakitud tilliga jogurtisse.
- Pigista kurk käte vahel sõelal või marlis nii kuivaks kui võimalik ning sega jogurtiga. Maitsesta soola ja valge pipraga ning lase külmkapis söömiseni maitsestuda.